Nem gondolta volna, mi lapul a mikroműanyagokban! Friss kutatási eredmények borzolják a kedélyeket, különösen, ami a fiatalok körében egyre aggasztóbb ráktípus, a vastagbélrák térhódítását illeti. Vajon tényleg összefüggés van a mindennapi műanyagok és a rettegett betegség között? Most kiderül!
Kínai kutatók, egészen pontosan a Tiencsini Koloproktológiai Intézet tudósai dobták le a bombát legújabb tanulmányukkal, ami a világszerte ötödik legtöbbet idézett folyóiratban, a Nature’s Scientific Reportsban látott napvilágot. Tehát nem holmi zuglapban, hanem egy komoly kiadványról van szó, ami már önmagában is súlyt ad az eredményeknek.
A kutatók elismerték, hogy a mikroműanyagok emberi egészségre gyakorolt hatása még mindig „nagyrészt tisztázatlan”. Viszont azonnal hozzátették, már most is számos bizonyíték utal arra, hogy a gyulladások, a sejtekre gyakorolt mérgező hatás (citotoxicitás) és az oxidatív stressz is a mikroműanyagokkal összefüggésbe hozható egészségügyi kockázatok közé tartoznak.
A tudósok most kimondottan arra fókuszáltak, hogy a mikroműanyagok milyen szerepet játszhatnak a karcinogenezisben, azaz abban a folyamatban, amikor az egészséges sejtekből rákos sejtek válnak. Ehhez daganatos szövetmintákat és az úgynevezett peritumorális, vagyis a daganatok közvetlen közelében lévő szöveteket vizsgáltak.
És mi derült ki? A kutatók feketén-fehéren leírták: „Eredményeink a mikroműanyag-típusok sokszínűségét tárták fel, nevezetesen a polivinil-kloridot (PVC) és a polietilént (PE) mind a daganat körüli, mind a daganatos területeken.” Sőt, azt is megállapították, hogy a daganatos szövetekben „a mikroműanyagok nagyobb változatosságát és eloszlását mutatták ki”.
A kutatók külön felhívták a figyelmet arra, hogy a mikroműanyagok már régóta „mindenütt jelen lévő környezeti szennyező anyagok”, melyeket egyre gyakrabban találnak meg a tengeri, édesvízi és szárazföldi ökoszisztémákban is. Mostani felfedezésük azonban kifejezetten a vastagbélrákos esetekre koncentrált.
Miért annyira fontos ez a tanulmány?
Az utóbbi években az orvosi kutatók egy egészen riasztó trendet figyeltek meg: a vastagbélrákos esetek száma a fiatal betegek körében egyszerűen az egekbe szökött. Ez önmagában is bőven elég ok lenne a riadalomra.
Ami még ennél is döbbenetesebb, hogy hiába látják a számok növekedését, „senki sem tudja biztosan, miért emelkedik a vastagbélrák előfordulása a fiatalok körében” – ezt a Yale Medicine állítja. Persze, gyanúsítottból van bőven: a feldolgozott élelmiszerek túlzott fogyasztása, az általános étrendi hiányosságok, a mozgásszegény életmód és persze a „környezeti tényezők” mind a lehetséges okok között szerepelnek.
A tiencsini kutatók elmondták, hogy az a mechanizmus, ahogyan a mikroműanyagok hozzájárulnak a vastagbélrákos esetekhez, még mindig „tisztázatlan”. De persze már vannak tippjeik, kik lehetnek a „bűnösök”. Felmerült az oxidatív stressz, ami károsíthatja a DNS-t, a nehézfém-szennyeződésekkel szembeni fokozott érzékenység, a krónikus gyulladás, sőt, az immunrendszer zavarai is. Szóval a műanyag apró darabkái igen sokfelől támadhatnak a szervezetünkre.
A tanulmány kivonata végén a kutatók kerek-perec kijelentették, hogy az „sürgősen felhívja a figyelmet a mikroműanyag-szennyezés és az azzal járó egészségügyi kockázatok enyhítésére irányuló fokozott tudatosságra és szabályozási intézkedésekre”.
Mit tesznek a mikroműanyagok emberi egészségre gyakorolt hatása ellen?
Ahogy a kutatók is megjegyezték, a mikroműanyagok által jelentett kockázatok teljes skálája még nem világos. De már az eddigi, korai eredmények is egy sor káros egészségügyi hatásra utalnak. Szóval van min aggódnunk, annyi szent.
Folyamatosan zajlik a mikroműanyagokkal és az egészséggel kapcsolatos célzott kutatás, és a tudósok megállás nélkül azonosítják, hogyan hatnak ezek az apró részecskék a szervezetünkre. Reméljük, mielőbb konkrét válaszokat kapunk.
Persze, tudjuk, nem lehet minden műanyagot kiiktatni az életünkből. De ha tehetjük, próbáljunk kevesebbet használni! Ez az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy csökkentsük a mikroműanyag-szennyezést a környezetünkben és otthonunkban egyaránt.
#Technológia #Nagyvilág #Cikkek #Média