FRISS HÍREK CIKKEK TREND TOP

---Advertisement---

Kardiológusok szerint: Ezt az egyet SOHA ne tedd sós étel után!

blank

By Világ Figyelő

Published on:

Kardiológusok szerint: Ezt az egyet SOHA ne tedd sós étel után!
---Advertisement---

Te is sósra vágysz? A kardiológusok szerint van egy dolog, amit SOHA nem szabad tenned, ha túlzásba viszed a sózást! Ez az a titok, amire a szívednek szüksége van.


Ki ne ismerné? Egy szülinapi vacsora a barátokkal, egy gyors reggeli bekapása rohanás közben, vagy csak a hirtelen ránk törő, ellenállhatatlan sós íz iránti vágy… Ugye, mindannyian estünk már bele abba a csapdába, hogy jócskán elragadott minket a sós ételek élvezete?

Tudjuk jól, a szívünknek ez nem épp a legideálisabb állapot. De van itt egy sokkal fontosabb dolog: az, hogy mit teszünk utána, talán még ennél is többet számít a szívünk egészsége szempontjából.

Dr. Joyce Oen-Hsiao, a Yale Medicine kardiológusa szerint a lényeg, hogy segítsük a testünket a só kiürítésében. Ehhez pedig mi más lenne a legjobb, mint a folyadékpótlás, vagyis a "hidratálás"?

De vigyázat! Ez nem azt jelenti, hogy bármilyen folyadék után kapkodhatunk, főleg nem pont az után, amire a sótól szomjasan leginkább vágynánk. Sőt, a szakértők szerint van egy ital, ami a legrosszabb választás ilyenkor.

Ez az, amit semmiképpen ne tegyél egy sós étkezés után!

Nos, mi az, amit tényleg kerülnünk kellene a só után? A cukros üdítőket! És erre több jó okunk is van, hallgassuk meg a szakértőket.

Dr. Oen-Hsiao elmagyarázza: „Ha valaki magas cukortartalmú italt fogyaszt, hajlamosabb lesz többet vizelni, ami kiszáradáshoz vezethet.” Ez a vízhajtó hatás pedig pont az ellenkezője annak, amire a testünknek szüksége van egy nagy sóbevitel után.

Ráadásul, bár a só és a cukor elsőre két külön világnak tűnik, a szervezetünk meglepően összekapcsoltan dolgozza fel őket – különösen, ha a szívünkről van szó.

Dr. Marschall Runge, a Michigani Egyetem kardiológusa, dékánja és orvosi ügyekért felelős ügyvezető alelnöke kifejti: „A test nátriumra (só) és glükózra (cukor) adott válaszai szorosan összefüggnek, és együttes fogyasztásuk szinergikus hatást gyakorolhat a szív- és érrendszeri egészségre.”

Ez a kombináció rövid távon megdobhatja a vérnyomást, és idővel akár krónikus magas vérnyomáshoz is hozzájárulhat. Nem mellesleg gyulladásokat is okozhat, és károsítja az erek belső falát, ami gyorsítja az érelmeszesedést, vagyis az artériák megkeményedését.

És ami még ennél is rosszabb? A só miatt a testünk visszatartja a vizet, ami növeli a vér mennyiségét – magyarázza Dr. Runge. Ha erre még ráiszunk egy cukros üdítőt, azzal gyakorlatilag duplázunk! „Egy magas cukortartalmú ital fogyasztása inzulin felszabadulást vált ki, ami még nagyobb nátrium-visszatartást és további érrendszeri stresszt okoz” – mondja. „Ezek a hatások különösen erőteljesen jelentkeznek azoknál, akik hajlamosak a magas vérnyomásra vagy a prediabetesre, ezzel még jobban növelve a szív- és érrendszeri kockázatukat.”

Mesterséges édesítőszerek: jobb választás?

Felmerül a kérdés, hogy a cukormentes üdítők vajon jobbak-e? Technikailag igen – mondja Dr. Oen-Hsiao. „Néhány mesterséges édesítőszeres ital még tartalmaz szénhidrátokat, de nem bomlanak le cukrokká, így kisebb az esélye annak, hogy ugyanazt a kockázatot hordozzák.”

De ez korántsem jelenti azt, hogy mostantól mindent cukormentesre kellene váltanunk. Dr. Runge szerint „a mesterséges édesítőszerek továbbra is óvatosságra intenek.” Feljövőben lévő kutatások szerint egyes mesterséges édesítőszerek felboríthatják a bélflóra egyensúlyát, ami ronthatja a glükóz-anyagcserét, és idővel növelheti a prediabetes vagy a cukorbetegség kockázatát. Sőt, egy 2024-es kutatás azt is kimutatta, hogy a mesterséges édesítőszerek 20%-kal nagyobb szívbetegség kockázattal járnak.

A lényeg tehát: „Bár a mesterséges édesítőszerekkel készült italok általában biztonságosabb választásnak számítanak a cukros italoknál egy sós étkezés után, a sima víz marad a legjobb megoldás” – összegzi Dr. Runge.

Mit tegyél inkább?

1. Igyál rengeteg vizet!

Mi a legjobb dolog, amit egy sós étkezés után tehetsz? „Igyál vizet!” – ismétli Dr. Oen-Hsiao. Ha ízesíteni szeretnéd, tegyél bele uborkaszeleteket, narancsot vagy citromot. A cukros és koffeintartalmú italokat azonban minimalizálni kell.

Hogy miért olyan fontos ez? „A víz támogatja a veseműködést, és segít kiüríteni a felesleges nátriumot” – magyarázza Dr. Runge. Célod legyen, hogy két-három pohár vizet megigya egy sós étkezés után.

2. Egyél káliumban gazdag ételeket!

Édességre vágysz a sós után? Egyél egy banánt! „A kálium segít ellensúlyozni a nátriumot, és ellazítja az ereket, tompítva annak vérnyomásra gyakorolt hatását” – mondja Dr. Runge. Az olyan élelmiszerek, mint a banán, az avokádó, az édesburgonya és a spenót kiváló káliumforrások.

3. Mozogj egy kicsit!

Az evés utáni séta az egyik legjobb dolog, amit az általános egészségünkért tehetünk, és különösen igaz ez a sóbevitel után. „Egy 15-20 perces séta evés után javíthatja a vércukorszint szabályozását és a vérkeringést, segítve a testet a nátrium-terhelés hatékonyabb kezelésében” – mondja Dr. Runge.

Miért számít ez hosszú távon?

Az az igazság, hogy egy-egy alkalmi sós „kilengés” nem a világ vége. De ha ez rendszeres szokássá válik, a szíved hosszú távon bizony megérezheti a hatását.

„A krónikusan magas nátriumbevitel jelentősen hozzájárul a magas vérnyomáshoz, ami a szívrohamok és a stroke-ok kulcsfontosságú kockázati tényezője” – zárja mondandóját Dr. Runge. „Az ismétlődő terhelés, különösen más egészségtelen étkezési szokásokkal párosulva, növeli a hosszú távú szív- és érrendszeri kockázatot.”

Érdemes tudni, hogy az általános nátriumbevitel ajánlott maximuma kevesebb, mint napi 2300 mg. Ha azonban magas vérnyomással vagy más szívbetegségi kockázati tényezőkkel küzdesz, az ideális cél 1500 mg alatt van. Figyeljünk oda magunkra!

#EmberiLét #Nagyvilág #Cikkek #Szöveges

Forrás…

---Advertisement---