FRISS HÍREK CIKKEK TREND TOP

---Advertisement---

Kardiológusok könyörögnek: SOHA ne tedd ezt a délelőtti szokást!

blank

By Világ Figyelő

Published on:

Kardiológusok könyörögnek: SOHA ne tedd ezt a délelőtti szokást!
---Advertisement---

Kevés a kakaó reggelente, és a kávé után nyúlnál? Várj egy percet! Szakértők szerint pont ekkor kellene elkerülnöd a koffeint, ha jót akarsz magadnak. Lehet, hogy nem a kávé a barátod délelőtt.


A második, vagy épp a harmadik reggeli kávé – gondolnánk, na ez majd segít! De sajnos sokszor pont az ellenkező hatást éri el, mint amire vágyunk. A koffein ugyanis rendesen meg tudja dobni a kortizolszintünket.

A kortizol a testünk legfőbb stresszhormonja, ami amúgy is természetesen csökkenne délelőtt 10-11 óra körül. Igaz, ez a hormon felel a gyulladások szabályozásáért, a vérnyomásért és az energiaszintünkért is, de a magas kortizol nem feltétlenül jelent magas energiát. Sőt!

Dr. Chris Mosunic, a Calm nevű cég szakértője fogalmazott úgy, hogy a kortizolszintünk akkor is lehet magas, ha épp fáradtnak érezzük magunkat, például ébredés után. Máskor meg épp alacsony, mégis tele vagyunk energiával – ez jellemző délelőtt. Szóval, ha muszáj lenne valamihez hasonlítani a kortizolszintet, ő az irritációt említené. Érdekes meglátás, nemde?

Dr. Marschall Runge, egy neves kardiológus, a Parade magazinnak fejtette ki, hogy a koffein mindenképp emeli a kortizolszintet, és ezzel „potenciálisan felerősíti a szimpatikus tónust”. Ez magyarán annyit tesz, hogy jobban megemelheti a vérnyomásunkat és a pulzusunkat, mintha a kávét korábban ittuk volna. Na, erre tessék!

Egy újabb csésze kávé tűnhet a szükséges energialöketnek. De a kardiológusok szerint ez a délelőtti szokás bizony nem ajánlott. (Getty Images)

A szimpatikus idegrendszer az a bizonyos „harcolj vagy menekülj” reakcióért felelős ideghálózat a testünkben. A koffein pedig pont ezt az idegrendszeri aktivitást és vele együtt a vérnyomást is megemelheti. Bár fontos megjegyezni, korábbi kutatások szerint azok, akik rendszeresen kávéznak, már nem tapasztalnak ekkora vérnyomás-emelkedést.

Egy 2002-es kutatásban, Dr. Roberto Corti, a zürichi Egyetemi Kórház kardiológusa már arról beszélt: „Eddig a kávé szív- és érrendszeri hatásait a koffeinnek tulajdonítottuk, de azt tapasztaltuk, hogy a koffeinmentes kávét fogyasztó nem kávézók is mutatták ezeket a hatásokat.” Ez azért elgondolkodtató, nem csak a koffein a ludas tehát?

Dr. Runge szerint vannak bizonyos csoportok, akiknek különösen óvatosnak kell lenniük a délelőtti koffeinbevitel terén. Ide tartoznak például a szorongásos zavarokkal küzdők, azok, akiknek lassabban dolgozza fel a szervezetük a koffeint, a menstruáló vagy perimenopauzában lévő nők, a magas vérnyomással vagy prehipertóniával élők, valamint azok, akiknek a CYP1A2 génje lassabban működik, és persze mindenki, akinél már ismert szív- és érrendszeri kockázat áll fenn. Szóval, ha magadra ismersz, duplán figyelj!

Ha ezek a rizikócsoportok újra és újra rászoknak a délelőtti, esetleg éhgyomorra bevitt második kávéra, az bizony felhalmozódó negatív hatásokkal járhat – figyelmeztet a szakember. „Az ismételt stimuláció hosszú távon kimerítheti a rendszert” – hangsúlyozta Runge. Nem hangzik túl jól, ugye?

Persze, mielőtt teljesen eltemetnénk a reggeli kávét, tegyük hozzá: a mérsékelt koffeinfogyasztás “nem növeli a szív- és érrendszeri kockázatot”, sőt, a kávézásnak számos jótékony hatása is van! Egy friss kutatás például azt találta, hogy a nők számára segít az egészségesebb öregedésben. Szóval nem kell teljesen lemondani róla, csak okosan kell fogyasztani!

The U.S. Food and Drug Administration recommends no more than 400 milligrams of caffeine daily for adults. Although, everyone responds to caffeine differently
Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) szerint felnőttek számára napi 400 milligramm koffein az ajánlott maximális mennyiség. Bár mindenki szervezete másképp reagál rá. (Getty Images)

Akkor mennyi az annyi? Mennyi koffein az, ami még belefér?

Nos, napi kettő-négy csésze kávé általában biztonságosnak mondható. Egy átlagos, 2,4 deciliteres csésze nagyjából 100 milligramm koffeint tartalmaz. Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) ajánlása szerint felnőttek számára napi 400 milligramm koffein a felső határ. De vigyázat! A koffeinmentes kávé sem teljesen koffeinmentes, és ami a legfontosabb: mindenki szervezete másképp reagál a koffeinre. Egyéni, hogy kinek mi a jó!

A napi ajánlott mennyiség felett, főleg éhgyomorra, bizony jócskán megnőnek a kockázatok. Anthony DiMarino dietetikus egyenesen figyelmeztet: „Ha a kortizolszintje tartósan magas marad, akkor megnő a súlygyarapodás, a cukorbetegség, a szívproblémák és más egészségügyi gondok kockázata.” Na, ezt már érdemes komolyan venni!

De akkor mihez kezdjünk, ha délelőtt ránk tör a fáradtság, és nem akarjuk egy újabb kávéval sokkolni magunkat?

Vannak ám más, sokkal barátságosabb módszerek is! Először is, étkezz rendesen és rendszeresen. Ne hagyd ki a reggelit és az ebédet se! Sétálj egy rövidt, friss levegőn – ez csodákra képes! És ami a legfontosabb: igyál sok vizet! Ahogy Dr. Runge is megjegyezte: „A dehidratáltság gyakran utánozza a fáradtságot.” Szóval a megoldás lehet, hogy csak egy pohár vízre van szükséged, nem egy újabb eszpresszóra!

#EmberiLét #Nagyvilág #Cikkek #Szöveges

Forrás…

---Advertisement---