FRISS HÍREK CIKKEK TREND TOP

---Advertisement---

50 felett vagy? Ezt a sportot azonnal kezdd el, elűzi a betegségeket!

blank

By Világ Figyelő

Published on:

50 felett vagy? Ezt a sportot azonnal kezdd el, elűzi a betegségeket!
---Advertisement---

Sokan gondolják, hogy az ötvenedik életév felett már késő fogni a súlyzót, vagy belefogni egy új sportba. Pedig ez hatalmas tévedés! A mozgás sosem korfüggő, sőt, éppen ebben az életszakaszban nyithatja meg előttünk a legszélesebb kapukat a jó közérzet és az egészség felé. Lássuk, miért érdemes lendületben maradni, vagy épp most belelendülni!

Ugye ismerős a kép? „Ötven fölött már csak a kanapé kényelmes”, vagy „Minek kezdjek most bele, ha eddig sem csináltam?” Nos, ideje leszámolni ezekkel a tévhitekkel! Az életmódváltásra sosem késő, még akkor sem, ha eddig hírből sem ismertük a sportcsarnokot vagy az erdei futóösvényt. Sokan úgy gondolják, a menopauza vagy egy bizonyos kor után már felesleges új szokásokat felvenni, de ez távolról sem igaz.

A biológiai óra ketyegését persze nem állíthatjuk meg, és az idő múlását sem fordíthatjuk vissza. De a korral járó változások tempóját bizony le lehet lassítani, sőt, sokat finomíthatunk rajtuk. A titok nyitja? Az aktív mozgás, még 50 felett is!

Nem csak mi mondjuk, a szakma is egyetért! Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) globális ajánlásai is arról tanúskodnak: „bármilyen mennyiségű fizikai tevékenység jobb, mint a semmi”. Ez azt jelenti, hogy minden lépés, minden mozdulat számít, kortól függetlenül.

A WHO kifejezetten javasolja, hogy csökkentsük az ülőmunkával töltött időt, és helyette többet mozogjunk, erősítsük izmainkat. A képet némileg árnyalja egy friss kutatás, ami szerint a világ népességének közel egyharmada fizikailag inaktív – és a helyzet sajnos egyre romlik.

A becslések azt mutatják, hogy 2030-ra 35%-kal nőhet azok száma, akik még a heti ajánlott 150 percnyi mozgást sem érik el. Különösen riasztó, hogy az 50 év felettiek körében tapasztalható a legnagyobb mértékű mozgásszegény életmód terjedése. Mintha a kor előrehaladtával az emberek egyre inkább letennének a fizikai aktivitásról.

A fizikai aktivitás elengedhetetlen ötvenen túl is

A lényeg, hogy tegyünk minden nap valamit! Nem kell azonnal maratont futni vagy súlyokat emelgetni. Már az is hatalmas lépés, ha enyhe, de rendszeres fizikai aktivitást iktatunk be a mindennapjainkba.

A szakértők szerint heti két alkalommal érdemes olyan mozgásformákat választani, amik fejlesztik az erőt, az egyensúlyt és a hajlékonyságot. Gondoljunk csak a jógára, vagy akár az egyszerű nyújtógyakorlatokra!

Az általános ajánlás szerint heti 150 perc közepes intenzitású mozgás az ideális. Ha pedig eddig is aktívan sportoltunk, akkor ez kiváltható 75-150 perc erőteljesebb edzéssel. A legfontosabb viszont, hogy tegyük le a telefont, álljunk fel a fotelből, és szakítsuk meg az ülő vagy fekvő időszakokat valami mozgással!

És mi számít könnyű mozgásnak az ötvenen túl? Egy kellemes, lassú séta a parkban, vagy akár a nagytakarítás! Igen, jól olvasod, a házimunka is beleszámít! A lényeg, hogy megmozduljunk.

A közepes intenzitású mozgás már felpörgeti egy kicsit a pulzust, de még nem fulladunk ki tőle. Gondoljunk itt egy tempósabb túrázásra, egy kellemes kerékpározásra, a vízi aerobikra, ami kíméli az ízületeket, vagy bármilyen táncos mozgásra, ami egyszerre szórakoztató és hasznos. Hát nem nagyszerű?

Az erőteljes intenzitás persze már komolyabb izommunkát jelent: aerobik, futás, terepbiciklizés, vagy akár egy dinamikus séta emelkedőn felfelé. A lényeg, hogy mindenki megtalálja a számára ideális és élvezetes mozgásformát.

Miért érdemes aktívan sportolni 50 év felett?

De lássuk, konkrétan miért is érdemes belevágni, miért hálás a testünk és lelkünk is a mozgásért!

Pörgősebb anyagcsere, könnyebb diéta: Ha az anyagcserénk felpörög, a plusz kilók sem tapadnak ránk olyan könnyen. Ráadásul a diéta is sokkal eredményesebb lesz, ha aktívan támogatjuk a folyamatot.

Cukorbetegség és koleszterin – kordában tartva: A mozgás segít megelőzni a cukorbetegség kialakulását, és segít ideális szinten tartani a vércukrot és a koleszterinszintet. Egy-két lépés, és máris tettünk az egészségünkért!

Szív és érrendszer – pajzsban: Ötven felett sajnos megnő a szív- és érrendszeri problémák kockázata. A rendszeres mozgás azonban egy igazi pajzsot von köréjük, védelmezve a betegségekkel szemben.

Tüdőkapacitás – szabadon lélegezni: Friss levegő, mély lélegzetek! A mozgással értékes oxigént juttatunk a tüdőnkbe, növelve kapacitását. Sőt, egyes kutatások szerint még az asztma tüneteinek enyhítésében is segíthet!

Erős csontok, hajlékony ízületek: Ahogy telnek az évek, csökken a csontsűrűség és az izomtömeg. De ne aggódjunk! Az aktív életmóddal lassíthatjuk ezt a folyamatot, csökkenthetjük a meszesedés és a csonttörések esélyét. Az egyensúlyfejlesztő gyakorlatok pedig minimalizálják az esések kockázatát, míg egy könnyed séta vagy úszás enyhítheti az ízületi fájdalmakat, és megőrzi azok épségét.

Mentális frissesség – éles elme: Ne feledkezzünk meg a szellemi egészségről sem! Az ötven felett ez kiemelten fontos. A mozgás serkenti az agy vérellátását, javítja a memóriát, a koncentrációt. Sőt, a demencia és az Alzheimer-kór kockázatát is csökkentheti! Ez nem semmi, ugye?

A mozgás öröme – feltöltődés testnek és léleknek: Végül, de nem utolsósorban: a mozgás maga az öröm! Boldogsághormonokat termel, pozitív érzésekkel tölt el, és hihetetlen közösségformáló ereje van. Ki tudja, talán épp a futópadon, vagy egy táncórára beiratkozva találjuk meg az új baráti körünket? Ráadásul rendszert visz a mindennapjainkba, ami stabilitást és célt ad.

EmberiLét #Magyarország #Cikkek #Szöveges

Forrás…

---Advertisement---